» Ana Sayfa
» Facebook Hesabımız
» Sıkça Sorulan Sorular
» Kıbrıs Hakkında
» Kıbrıs'a Nasıl Gelinir?
» Kıbrıs Sorunu
Kıbrısta Askerlik Facebook Arkadaş Ekleme Butonu

 
 

Online Gemi Bileti İçin Tıklayınız..
Sıkça Sorulan Sorular

Size sormam gereken sorular var telefon numaranız nedir ?

Malesef telefon numaramızı verememekteyiz. Ancak bizimle iletişim kurmak isteyen arkadaşlar fb@kibristaaskerlik.com adresini facebook sayfalarındaki "arkadaş arama" veya "bul" bölgesine girerek Mehmetçik Kıbrısta profilini kendilerine arkadaş olarak ekleyebilirler. Facebook adresimizden soruları cevaplandırmaktayız.

Kıbrıs'a askere gelmeden önce yapmam gerekenler nelerdir. ?

Sevdikleriniz ve aileniz siz askerken sizinle iletişim kurmak isteyebilirler. Bu yüzden nereye askerlik yapmaya gittiğinizi Tümen, Tugay, Tabur ve Bölüğüne kadar sevdiklerinize bir not şeklinde mutlaka bırakmalısınız. Birliğinize gittiğinizde askerlik yapacağınız yer değişmişse onuda aileniz veya sevdiklerinize telefonla muhakkak surette bildiriniz.

Ercan Havalimanına inince neler yapmam gerekiyor ?

Ercan Havalimanına indiğinizde ilk yapmanız gereken şey pasaport kontrolüne gitmektir. Pasaport kontrol noktasında sol tarafta sivil yolcuların kontrolü polisler tarafından yapılmakta. Askerlerin kontrolünü ise en sağdaki bankoda Askeri inzibatlar yapmaktalar bu nedenle boşu boşuna sivillerin arkasında sıra bekleyip zamanınızı kaybetmeyin en sağdaki bankoya giderek giriş işlemlerinizi yaptırın. Bundan sonra askeri inzibatlar sizi üst kata alacaklar ve otobüsünüz gelene kadar aşağı inmenize izin vermeyecekler. Merak etmeyin üst katta tuvalet bulunmakta ancak yiyecek ve içecek sorunu yaşayabilirsiniz. Kıbrısa gelmeden önce bir iki sandviç ve su çantanızda bulundurunuz.

Kıbrıs'a Askere Gelirken Yanıma Hangi Eşyaları Almalıyım ?

Kıbrısta yaz dönemi uzun ve sıcak geçmektedir. Acemi birliğinizden farklı olarak yanınıza alacağınız fazla iç çamaşırı ve pişik kremleri çok faydalı olacaktır. Çarşı izinlerinde giymek içinde 1 - 2 parça sivil giysi getirmelisiniz.

Ailece Kıbrısa Gelip Askerimizi Birliğine Biz Teslim Etmek İstiyoruz Mümkünmü ?

Evet bu mümkündür, Ercan havalimanına ailesi ile gelen askerlere, ailelerinin nezaretinde birliklerine teslim olabilmeleri için izin verilmektedir.

Kıbrıstaki Birliğime Uçaklamı yoksa Mersin Taşucundaki toplanma bölgesi kanalı ilemi teslim olmalıyım ?

Her iki yöntemlede teslim olabilirsiniz. Gemi biletinizi www.kibrisferibot.com veya www.kibrisferibotseferleri.com adlı siteleri üzerinden yapabilir asker indiriminden faydalanabilirsiniz.

Eşim Kıbrısta Askerlik Yapıyor, O Askerken, Kıbrısta kullanmak kaydıyla izin alma şansı varmı ? Yani Kıbrısta Eşim ile birlikte 1-2 günlük Kısa bir tatil yapabilirmiyiz ?

Askerde olan ister eşiniz, ister yakınınız olsun izninin bir kısmını mesela haftasonu'nda kıbrısta kullanma imkanı mevcuttur(hafta içi de olabilir) , hatta kendisine sürpriz bile yapabilirsiniz. Asker aileleri öğretmen evlerinden uygun fiyata yararlanabilmekteler.

Bana verilen celpte teslim olacağım birliğin yeri olarak hem lefkoşe hemde girne ilçelerinin adı yazıyor hangisi doğru ?

Komutanlığın merkezi girne olduğundan askerlerimize verilen bazı celplerde sıklıkla Girne (Örneğin 39. Tümen 2. Tb. Girne gibi) yazmaktadır. Halbuki 39. Tümen girneden çok güzelyurta yakındır. Gelmeden önce teslim olacağınız yeri acemi birliğinizden öğrenmeniz yararlı olacaktır.

Kıbrıs'taki Birliklerde Tavuk Hastalığı Var deniyor Doğrumu Tehlikeleri ve Önlemleri Nelerdir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tatarcık hummasının (tavuk hastalığı) endemik olarak görüldüğü ülkeler arasındadır. Yerli halkta bağışıklık geliştiğinden, turist veya görevli olarak gidenlerde hastalık ortaya çıkar. Önemli bir hastalık değildir.
Tedavi ve Korunma :
Hastalık ilerleyici değildir ve özel bir tedavi gerektirmez. Şikayetlerin tedavisi, yatak istirahati, uygun sıvı verilmesi ve aspirin ile analjezi önerilebilir.

Askerliğim Girne'ye düştü, çarşı izinlerinde kullanabileceğim uygun taksi hizmeti Girne'de varmı

Girne'de taksi hizmetinizi www.girnetaksi.com.dan alabilirsiniz.

Kıbrıs'a Askere Giden Oğlum/Eşim beni hala aramadı ondan nasıl haber alabilirim ?

En sık sorulan sorulardan biri olan bu sorunun çözümü tam olarak malesef yok. Askerlerimiz Kıbrıs'a ilk geldiklerinde çeşitli sebeplerle bir müddet evlerini arayamıyabiliyorlar. Askerlerimizin arayamamalarındaki asıl neden KIBRIS'taki telekom şebekesinin Türkiye'den bağımsız olması nedeni ile Türk Telekom Kartlarının Kıbrıs'ta çalışmaması. Askerlerimiz Kıbrıs'a geldiklerinde KKTC telekom kartlarını Ercan Havalimanından temin edemediklerinden kartı temin ettikleri süreye kadar sizi arayıp haber veremiyebilirler.

Askerlerimiz Ercan Havalimanına indiklerinde neden bizi arayıp haber veremiyorlar ?

Ercan havalimanına gelen askerlerimiz ilk olarak üst kata alınıyorlar. Üst katta bir ankesörlü telefon bulunmasına rağmen askerlerimiz bu telefonu genelde kullanamıyor. Bunun bir çok nedeni var. Nedenler sırasıyla şöyle. 1- Yanlarında getirdikleri Türk Telekom ankesörlü telefon kartları KKTC'deki ankesörlü cihazlarda çalışmıyor. 2- Üst kat atıl durumda olduğundan buradaki tüm dükkanlar kapalı ve KKTC telekom kartları temin edilemiyor. 3- Daha önceki yıllarda turistlerle bazı askerlerin sorun yaşanmasından dolayı, askerleri alacak olan araç gelene kadar askerin aşağı kata inmesine izin verilmiyor. 4- Birliğe teslim olunduktan sonra bazı birliklerde görüşme önceliği üst devre'de olduğundan, yeni asker uzun süre ankesörlü telefonları kullanamıyabiliyor.

Askerlerimiz Kıbrıs'ta Cep Telefonu Kullanabiliyormu?

Malesef cep telefonu kullanmak tamamen yasak olduğu gibi, yakalanan Asker askeri mahkemeninin vereceği ağır hapis cezaları ile karşılaşabilirler. Üstelik hapiste geçirilen süre askerden sayılmayacağından askerlikleride ceza alınan süre kadar uzamaktadır. Bu nedenle cep telefonu getirilmemesi yararınıza olacaktır.

Kıbrıs'taki Birliklerde Su Sorunu Olduğu Doğrumu?

Kıbrıstaki su sorunu sadece birliklere özgü değildir. Tüm adanın geneline hakim bir su sorunu vardır. Özellikle son bir kaç yılda yaşanan inşaat patlaması ile yeni konutlara su verme zorunluluğunun yanında bu sene yaşanması öngörülen kuraklık nedeni ile su konusunda sıkıntı yaşanması muhtemeldir. Ancak bağlı olduğunuz birlik bu konuda tecrübelidir ve önlemler alınmıştır merak etmeyiniz.

Kıbrıs'ta hangi para birimi kullanılmaktadır?

Kıbrıs'ta günlük hayatta Türkiye'deki gibi TL kullanılmaktadır. Ayrıca İngiliz Sterlin'i(GBP) de geçerlidir.

Kıbrıs'ta çarşı iznine rahat çıkabiliyormuyuz?

Kıbrıs'ta çarşı iznine çıkmada herhangi bir zorluk yada özel bir koşulla şu ana kadar karşılaşılmamıştır.

Kıbrıs'ta izinli olduğum günlerde araba kiralayabilirmiyim?

Mükellef Er / Erbaş askerlerin Kıbrıs'ta araç kiralaması yada sürmesi kesinlikle yasaktır.

Kıbrıs'ta Taksi ücretleri nasıl ?

Ercan Havalimanın'ndan en uygun ulaşım fiyatını Kıbrıs Taksi vermekte, fiyatlarını www.kibristaksi.com/ucretler.phpadresinden alabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Trafik terstenmi akmaktadır?

Evet Kıbrıs'ta trafik Türkiye ye göre ters istikametten yani soldan akmaktadır. Bu nedenle karşıdan karşıya geçerken yada araç kullanırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

K.K.T.C. vatandaşıyım Askerlik ile ilgili sorularımı cevaplayabilirmisiniz ?

K.K.T.C. vatandaşı iseniz ve Askerlik yada Seferberlik ile ilgili sorularınız için + 90 392 22 72 007 numaralı telefondan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Lefkoşa Askerlik Şubesi ile görüşebilirsiniz.

Askerliğimi Kıbrısta Yaptım ve Eski Askerlik Arkadaşlarımla Buluşmak Görüşmek İstiyorum Mümkünmü ?

Asker Arkadaşlığı çok önemlidir askere yeni geliyorsanınz askerliğiniz bittiğinde bunu çok daha iyi anlayacaksınız. Askerde iken tartıştığınız bir arkadaşınızı bile özlediğinizi farkedip hayrete düşeceksiniz. Forum bölümümüze üye olarak eski askerlik arkadaşlarınızı bulabilir ve anılarınızı tazeleyebilirsiniz.

Kıbrıs'ta taksi ücretleri nasıldır. Ercan havalimanından en ekonomik hangi fiyatlar ile gidebiliriz.?

Ercan'dan en indirimli taksi fiyatı ve ücretlerini www.kibristaksi.com/ucretler.php adresinden bulabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Ulaşım Nasıl Sağlanmakta, Çarşı izinlerinde nereleri nasıl gezebiliriz ?

Kıbrısta ulaşım genellikle taksiler ile sağlanmakta. Bu yüzden cebinizde en az bir taksicinin telefon numarası olsun.

Foruma üye olmamın herhangi bir dezavantajı varmı ?

5 alay dolusu askerden fazla üyesi ile forum.kibristaaskerlik.com, Kıbrıs'ta daha önce askerlik yapan ve yeni askerlik yapmaya gelecek olan arkadaşlar ile onların yakınlarının bir araya geldiği ortak bir platformdur. Forumun amacı bilgi paylaşımı ve dayanışmadır. Üye olmanızın hiç bir dezavantajı olmadığı gibi, ilk elden bilgi edinebileceğiniz yeni dostluklar kurabileceğiniz bir ortam olması sebebi ile forumun sizin hayatınıza kolaylıklar getireceğini düşünüyoruz.